گروه فن آوا

با عنایت به سیاست هاي تجارت الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استفاده و گسترش تجارت الکترونیکی در كشور و حمایت از توسعه فعالیت های بخش غیر دولتی و جلوگیری از انحصار و ایجاد زمینه های رقابت، شركت های بزرگ سرمایه گذاری اقدام به تاسیس بزرگترین گروه تخصصی در زمینه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، تحت نام شركت گروه فن آوا (سهامی عام) به منظور مشاركت در طرح های ملی و اقتصادی كشور کرده اند تا در جهت به روز آوری سامانه های ارتباطی، ایجاد سامانه های نوین و پر كردن خلا موجود در زمینه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات فعالیت کنند.

گروه فن آوا در سال 1382 با رویکرد سرمایه گذاری در پروژه‌های ICT و با سرمایۀ 300 میلیارد ریال تاسیس شد. این شرکت توسط شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ از جمله شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشور، بانک‌ها، بیمه ها، شرکت‌های خودرو سازی و ..... به عنوان سهامدار پشتیبانی می شود .

با توجه به عملکرد موفق گروه فن آوا، سهامداران آن با افزایش سرمایۀ آن تا مبلغ 580 میلیاردریال موافقت کردند و هم اکنون این شرکت یکی از شرکتهای موفق در بورس در حوزۀ ICT محسوب می شود.

گروه فن آوا به عنوان شركت هلدینگ تخصصی و سرمایه گذار در زمینه ICT وظایفی چون برنامه ‏ریزی، سیاست گذاری هدایت ، توسعه كسب و كار ، نظارت و كنترل را بر عهده خود و امور اجرایی را به شركت های تحت پوشش واگذار كرده است. تاكنون 12 شركت تخصصی و عملیاتی تاسیس شده كه 8 شركت آن فعال می باشند، که به شرح زیر میباشند:

-  ارتباطات کوه نور ـ سرویس دهنده تلفن ثابت , تلفن ثابت روستایی , دارنده مجوز تلفن ثابت

-  فن آوا كارت ـ‌ سرویس دهنده پرداخت الكترونیكی و دارنده پروانه PSP از بانك مركزی

-  داده پردازی فن آوا ـ سرویس دهنده اینترنت پرسرعت (ADSL) و دارنده پروانه ارائه خدمات انتقال داده‌ها (PAP)

-  فن آوا ماهواره ـ سرویس دهنده ارتباطات و شبکه های ماهواره ای و دارای مجوز انتقال داده‌ها از طریق ماهواره (SAP) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی .

-  ارتباطات فن آوا ـ سرویس دهنده اینترنت و دارنده پروانه های ISP در شهرستان‌های كشور و دارنده مجوز ISDP جهت فروش پهنای باند و عضو RIPE

-  فن آوا موج ـ مجری پروژه های IPMEDIA

-  داده سامانه فن آوا ـ‌ سرویس دهنده دیتا اینترنتی و دارنده مجوز مركز داده اینترنتی(IDC)

-  تك پنجره الكترونيك پارسيان ـ‌ ارائه دهنده راهكارهاي نرم افزاري مبتني بر IT، مديريت پروژه هاي IT

-  فن آوا سيستم ـ‌ ارائه دهنده راهكارهاي دولت الكترونيك و تجارت الكترونيك