کندی سرعت اینترنت

 

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، طبق وعده قبلی خود در لایو اینستاگرامی به توضیح پیرامون علل کندی شبکه تلفن همراه پرداخت.

ایشان در توضیحات خود ضمن اشاره به وضعیت هسته شبکه ملی اطلاعات و مورد بررسی قراردادن سرورهای داخلی و بین المللی وضعیت اینترنت را در کشور مورد ارزیابی قرار دادند، در وضعیت فعلی عمده ی نارضایتی از کیفیت ارتباطات موبایل است. در این بخش می توان گفت نسل چهارم ایرانسل و همراه اول وضعیت مطلوبی را دارند. اما در خدمات نسل سوم ما شاهد مشکلات بسیاری هستیم.

لازم به ذکر است که شبکه تلفن همراه از فرکانس برای انتشار خودش استفاده میکند، میزان پهنای باند فرکانسی که در اختیار اپراتورها قرار میگیرد بسیار حائز اهمیت است و میزان آن می تواند کیفیت سرویس را رقم بزند. در یک ماه گذشته با توجه به نیازی که سیستم های هواپیمای کشوری داشتند ما روی باند 900 مگاهرتز، مجبور شدیم میزانی از پهنای باند را به سیستم های هواپیمایی اختصاص دهیم. این میزان از پهنای باند از پهنای باند فرکانسی که در اختیار همراه اول بوده و مخصوص خدمات نسل سوم بوده، کاسته شده است.

همراه اول خدمات ویس و صوتی اش را هم بر روی همین باند دارد که طبیعتا یکی از پرترافیک ترین اپراتورهای ماست و با یک اشباع جدی در کانال فرکانسی مواجهه شده است. کیفیت نامناسبی که شاهد آن هستیم ناشی از کمبود پهنای باند فرکانسی است که در اختیار همراه اول است.

نکته ی بعدی در این خصوص، طرح های تشویقی و رایگانی است که اپراتورها به آن می پردازند. به عنوان مثال همراه اول دارای یک طرح تشویقی به نام دوشنبه سوری است که در انتهای هرماه خدمات رایگانی را به صورت تشویقی ارائه می کند و این موضوع از مواردی است که تشدید اشباع را به دنبال دارد. در حالتی که این اشباع به وجود می آید، خدمات نسل سوم به شدت افت کیفیت پیدا می کند و این وضعیت زمانی بدتر احساس می شود که شما روی خدمات نسل چهارم یک اپراتور و بهرمند از کیفیت مناسب هستید و بعد به دلایل مختلف مانند جا به جایی، کمبود منابع، سایت موبایل و... شما از نسل چهارم به روی نسل سوم سوییچ می کنید و تجربه کاربری بسیار بدی از کیفیت را خواهید داشت.

آذری جهرمی در ادامه صحبت هایش گفت: دوستان من در مجموعه سازمان تنظیم مقررات و اپراتورها، اقداماتی را برای حل و فصل این موضوع در نظر گرفتند. اقدام اول بازنگری در پهنای باند فرکانسی اپراتورها می باشد، چنان چه شبکه ای که ظرفیت بالایی ندارد با یک اپراتور با مشترکین زیاد تر از یک میزان پهنای باند برخوردار باشد. بررسی این مهم به جد، در مجموعه اپراتورها در حال انجام است. علاوه بر این افزایش ظرفیت اتصال سایت های اپراتورها به فیبر نوری موضوع دیگری است که در حال پیگیری است. ظرف سه هفته آینده از یک سامانه رونمایی خواهیم کرد که هر کاربر بنا به نیاز خود از نوع خاصی از خدمات استفاده کند. به عنوان مثال کاربری که به بازی های آن لاین علاقه مند است بهتر است از خدمات نسل سوم استفاده کند.

در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کارگروهی برای این مسئله تشکیل شده است و انشالله به یاری خداوند در دو هفته ی آتی شاهد تغییرات چشم گیری در وضعیت شبکه خواهیم بود.

آذری جهرمی در خصوص سرویس های ارزش افزوده نیز صحبت هایی داشتند و از آن به عنوان دزدی از جیب مردم یاد کردند و این وعده را به مردم دادند که به زودی این سرویس ها متوقف خواهد شد.